Η συγγραφέας Χ. Αποστολίδου στο ΓΕΛ Λαγκαδά

Στις 4 Μαΐου μια εκδήλωση ενδιαφέρουσα, απλή και όμορφη έλαβε χώρα στο σχολείο μας. Μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’ Λυκείου – μετά από μελέτη συγκεκριμένου βιβλίου – παρακολούθησαν την ενημέρωση της φιλολόγου και συγγραφέως Χ. Αποστολίδου.

Το βιβλίο που μελετήθηκε και μας απασχόλησε ήταν το «Μάλο Μόμε» μικρό κορίτσι, εκδ. Βάρφη. Πρόκειται για μια νουβέλα που θέμα της αποτελεί η μετανάστευση των Ελλήνων στη Γερμανία κατά τη δεκαετία του 1960-1970.

Η συγγραφέας με βάση τα βιώματά της και τις διηγήσεις παιδιών μεταναστών και ξενιτεμένων μας μετέφερε τις εμπειρίες της, ούσα η ίδια παιδί μεταναστών, αλλά και τις δυσκολίες και προβληματισμούς που συνάντησε κατά τη διάρκεια της συγγραφής.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διατυπώσουν τις σκέψεις τους και να απευθύνουν τις ερωτήσεις τους στη συγγραφέα για το πόνημα και την ιδιότητά της. Τα παιδιά μας με το ήθος, το ενδιαφέρον και τις εύστοχες επισημάνσεις τους αποκόμισαν περισσά οφέλη και μας κατέπληξαν ακόμη μια φορά.