Ποιητική εκδήλωση στο ΓΕΛ Λαγκαδά

Μια όμορφη και δημιουργική ποιητική  εκδήλωση πραγματοποιήθηκε, την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, στο ΓΕΛ Λαγκαδά, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Η κλιματική κρίση μέσα από τα μάτια των ποιητών. Η λογοτεχνία διδακτικό εργαλείο για την περιβαλλοντική εκπαίδευση των μαθητών», με καλεσμένους τους Δώρα Κασκάλη, πεζογράφο, ποιήτρια και σεναριογράφο, απόφοιτο του τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ, Νικόλα Κοτσοδόντη, ποιητή, κοινωνιολόγο και συνεργάτη του περιοδικού των Εκδόσεων «Θράκα», και Χρήστο Κολτσίδα, ποιητή, ο οποίος έχει βραβευτεί με το Κρατικό Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Συγγραφέα 2016.

Στην ημερίδα οι ποιητές ανέγνωσαν στους μαθητές ποιήματά τους που προσεγγίζουν το θέμα της περιβαλλοντικής κρίσης, ανέπτυξαν έναν πολύ ζωντανό και δημιουργικό διάλογο με τα παιδιά, τα οποία πέρα από τους προβληματισμούς που έθεσαν στους ποιητές, ανέγνωσαν και από την πλευρά τους δικά τους ποιήματα τα οποία έχουν δημοσιεύσει στο ηλεκτρονικό περιοδικό που έχουν δημιουργήσει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://schoolpress.sch.gr/ecopoetry/.

Tο λογοτεχνικό περιοδικό Θράκα δώρισε 5 τεύχη του στη βιβλιοθήκη του σχολείου.

ekdilosi poiisi lagadas

ekdilosi poiisi lagadas2